Kuba – USA. Kłamstwa na sprzedaż.

33d. Hawana. Sierra Maestra i transatlantyk IMG_4666

Relacje Kuba – USA zaczynają się ocieplać. Do terminalu Sierra Maestra w Hawanie, przybył, po raz pierwszy od czasów politycznego i gospodarczego embarga ze strony USA, ogromny rejsowy turystyczny transatlantyk Adonia Hamilton.

33e. Hawana. Sierra Maestra i transatlantyk IMG_4668

Podczas mojego pobytu miało miejsce jeszcze jedno historyczne wydarzenie. Scenerię starej Hawany wykorzystali twórcy serialu House of Lies / Kłamstwa na sprzedaż Dona Cheadle’a. Jest to pierwsza realizacja amerykańskiego scenariusza na Kubie od momentu przywrócenia stosunków USA – Kuba. Ekipę Hollywood i ich wielkie ciężarówki spotkałem koło kościoła Angel Custodio. Realizacji filmu towarzyszyło wielkie zainteresowanie Kubańczyków. Wielu z nich miało wpięte w klapy marynarki czy koszule znaczki symbolizujące przyjaźń kubańsko-amerykańską.

33k. Hawana. Hollywood i Kosciol Angel Custodio IMG_5345 33m. Hawana. Staff filmu House of LiesIMG_5350 33l. Hawana. Staff filmu House of Lies IMG_5351 33j. Hawana. Kosciol Angel Custodio IMG_5355

Speszyć się więc czy nie z wizytą na Kubie, by zastać ją w „fidelowskim” klimacie? Na pewno warto odwiedzić ten kraj.  Natomiast Kuba nie zmieni się za pięć minut. To, że powstanie pięć McDonaldsów czy siedem amerykańskich hoteli i odnowi się dwie ulice w Hawanie nie zmieni charakteru miasta i państwa. Trzeba na to wiele lat. Amerykańskie stare bryki też pozostaną. Są atrakcją turystyczną i sposobem na życie wielu Kubańczyków.

6. Hawana. samochody IMG_4905 6. Hawana. samochody IMG_4905a

jp

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.