Maroko. Moussem de Tan Tan, święto nomadów Sahary.

0. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7283 0a. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7240

Pustynia. Surowa, porośnięta rachitycznymi roślinami oczekującymi kropli deszczu jak zamiłowania, wspina się na niewysokie wzgórze. To jeden z obrazów, jedna ze scenerii dorocznego Festiwalu Nomadów Moussem de Tan Tan w Maroko. Organizatorzy nazwali ją Miejscem Pokoju i Tolerancji. Drugim jest Chbika, niezwykle malownicze miejsce na granicy pustyni i oceanu. Tu, w usytuowanych na pustynnym klifie, wspaniale wyposażonych namiotach, mieszkają VIP-y, mieści się polowa restauracja czy miejsce spotkań uczestników festiwalu. Jest i niewielka scena, na której odbywają się kameralne koncerty w wykonaniu orientalnych muzyków. To bajeczne, wyściełane czerwonymi dywanami ułożonymi wprost na piasku miejsce zaprojektował marokański artysta Houssine Lemnaouar.

1. IMG_7678

1a IMG_7694 1b. IMG_7683 1c. IMG_7665 1d. IMG_7733 1e. IMG_7387

1e. IMG_7736

1f. Houssine Lemnaouar IMG_7386

Houssine Lemnaouar

8. IMG_7385

1g. working hard IMG_7710

working hard

Jednak sercem festiwalu jest Miejsce Pokoju i Tolerancji. Otoczony setkami brązowych namiotów wielki plac na którym do zachodu czerwonego słońca nad pustynią odbywają się malownicze pokazy pustynnych nomadów z Maroka, ale i Tunezji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odziani w niezwykle barwne stroje tancerze i muzycy prezentują kulturę swoich niedostępnych regionów, dziarsko maszerując, tańcząc czy wykonując ekwilibrystyczne ewolucje w pustynnym pyle, podczas gdy ich obszerne szaty powiewają na wietrze od oceanu.

2. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7282 2a. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7615 2c. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7617 2d. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7547 2f. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7274 2g. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7277 2h. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7316

Odbywają się tu również wyścigi wielbłądów czy pokazy jeźdźców. Ci ostatni galopują w stronę  namiotów, gdzie zasiadają znamienici goście festiwalu, by zatrzymać konie tuż przed nimi, finezyjnie pokłonić się i oddać salwę z tradycyjnych karabinów.

Na drugim biegunie placu, pod okapem namiotów, nomadzi dają zakosztować nam swojej kuchni, pysznych słodkich wypieków przygotowywanych na miejscu, czy miętowej herbaty lub czarnej arabskiej kawy. Zagrać możemy w ręcznie robione, wykonane z naturalnych surowców napotkanych na pustyni, kolorowe gry planszowe. Podziwiać możemy z bliska niezwykłe stroje Beduinów, Tuaregów czy Arabów. Zaproszeni zostaniemy do tradycyjnej szkoły nauki Koranu, gdzie schowane za ręcznie opisywanymi przez Mistrza tablicami dzieciaki wyśpiewują czy wręcz wykrzykują wersety ze świętych ksiąg. Nie brak tu również muzyki, bo ta na festiwalu jest wszechobecna.

15a. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7220 15b. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7223 15c. IMG_7557 16a. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7587 16b. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7592 16c. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7258 17. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7583 17a. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7252 17b. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7573 17c. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7580 17d. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7561

Kolejnym elementem festiwalu jest karnawałowy przemarsz Nomadów ulicami miasta. Na to święto czekają, wydaje się, wszyscy mieszkańcy Tan Tan i okolic. Tłum jest niewiarygodny. Uczestnicy pochodu odwdzięczają się aplauzowi widzów dynamiczną muzyką, brawurowymi tańcami i szykiem wielbłądów czy koni. Do udziału w pokazach zaproszeni są również uczniowie tutejszych szkół i przeróżnych stowarzyszeń. Mali karatecy, bębniarze, tancerze hip hop,  kadeci szkoły morskiej i wielu innych. W mieście trwa nieustająca fiesta.

18. TanTan. Karnawał IMG_7762 18a. TanTan. Karnawał IMG_7758 18b. TanTan. Karnawał IMG_7766 18c.TanTan. Karnawał  IMG_7769 18d. TanTan. Karnawał IMG_7765 18e. TanTan. Karnawał IMG_7410 18f. TanTan. Karnawał IMG_7418

Tan Tan usytuowane jest na południowym zachodzie Maroka, około 330 kilometrów od Agadiru. W tym regionie spotykają się góry Atlas, wielka Sahara i Ocean Atlantycki, tworząc niezwykłe formy, jak Chbika właśnie, czy Daraa lub El Ouatia. Znaleźć możemy tu ciekawe jaskinie Wadi Boulmaghair czy oazy Ouin-Medkour lub OuedBoualagua. Region ten to klejnot turystyczny na południu Królestwa Maroka. Nie przypadkiem więc właśnie tutaj, w Moussem Tan Tan, od wieków znajdowało się miejsce kilkudniowych dorocznych spotkań koczowniczych plemion Sahary. Spotykały się tu saharyjskie rodziny i przyjaciele. Była to też okazja do handlowej wymiany. Ale nie tylko. Organizowano tu wyścigi wielbłądów, popisy jeźdźców czy inne atrakcje. Często odbywały się podczas takich zlotów śluby. Miejsce to, by zachować tradycję i zdobycze kultury niematerialnej, objął swoim patronatem w roku 2004 król Mohamed VI a rok później UNESCO. Od tego czasu corocznie spotykają się tutaj tysiące uczestników festiwalu z ponad trzydziestu marokańskich plemion i innych afrykańskich krajów saharyjskich. Przybywają najwyższe władze Maroka, UNESCO, przedstawiciele Unii Europejskiej w Maroko, dyplomaci, ministrowie, liderzy i celebracji ze świata sztuki, kultury i mediów. Nie mogło zabraknąć i nas z piórem, aparatem i kamerą. Nie zabraknie zapewne i polskich turystów podczas przyszłorocznej edycji Moussem de Tan Tan. Gospodarze zapraszają z całego wielkiego serca.

19c. TanTan. IMG_7419 19g. Chbika IMG_7751 19h. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7602 22. TanTan. Place of Peace & Tolerance IMG_7612

Jerzy Pawleta

Maroko, Moussem de Tan Tan 2015

20. Tan Tan. PP&T. IMG_7784

2 Komentarze

  1. Maroko to po prosto coś przepięknego, nie mogę się nazachwycać jak patrze na twoje zdjęcia, które jak zwykle są świetnie zrobione i pełne profesjonalizmu. Te cudowne widoki, te ozdoby, te stroje które ludzie z tamtych rejonów mają na sobie tak pięknie wyglądają i po prostu nie chce się od nich oczu oderwać.

  2. Bardzo często mam kontakt z wieloma roznymi blogerami, zarowno tymi, których teksty są ogolne, jak i tymi tematycznymi, taka praca :) Zaluje, ze nie spotkalismy się jeszcze nigdy na stopie zawodowej, jednak nie do konca to ode mnie zalezy :) Ale szczerze Ci powiem, ze naprawdę masz talent, o wiele większy niż większość blogerow :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.