Zanzibar. Sauti za Busara, wyjątkowy festiwal muzyczny.

171010-08 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za Busara

- Świeże kalmary! Krewetki! Płetwa białego rekina! Homary! Ośmiornice, szczególnie dobre dla mężczyzn, bo dają siłę tam, gdzie ona powinna być! Zanzibar pizza! Ryby prosto z oceanu! – Samuel, czarny jak smoła Muzułmanin, głośno i promiennie zachwalał coś, co nie wymagało żadnej rekomendacji. Pyszne owoce morza i inne niezwykłe produkty serwowane na prowizorycznych grillach w atmosferze zapadającego zmroku i w świetle oliwnych lamp zapalonych na drewnianych ławach przylegających do zabytkowych murów Kamiennego Miasta. Na magicznym nocnym targu usytuowanym pomiędzy pałacem sułtańskim House of Wonder a kolonialnym Starym Fortem (Old Fort), za murami którego, jak corocznie od wielu lat, odbywa się festiwal muzyki Suahili – Sauti za Busara, Sounds of Wisdom.

171010-21 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Night Market

Zanzibar, afrykańska wyspa usytuowana na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Tanzanii która jest częścią archipelagu o tej samej nazwie, to kwintesencja egzotyki. Destynacja w równej mierze legendarna co mistyczna. Leżący na handlowych Szlakach Monsunowych skazany był na dotyk historii, na odkrycia podróżników całego świata. To tu rozlokowało się imperium sułtańskie i tu założono pierwszą globalną średniowieczną wioskę. Wąskie kręte uliczki Kamiennego Miasta o niezwykłej architekturze, gdzie język Suahili miesza się z arabskim, ich bazary z rzadkiej piękności orientalnymi antykami czy sztuką afrykańską to kwintesencja miejsca. A z drugiej strony Zanzibar to idylliczne plaże pięknego wybrzeża, turkusowa, ciepła woda oceanu czy egzotyczne zapachy dochodzące z ogromnych plantacji przypraw.  Prawdziwy klejnot w koronie Wschodniej Afryki.

171010-29 Afryka. Zanzibar. Nungwe, człowiek z rybą

I to właśnie tutaj, w lutym każdego roku odbywa się malowniczy, różnorodny w swojej zawartości festiwal muzyczny – Sauti za Busara. Festiwal skupiający artystów grających muzykę afrykańską i arabską. Nowoczesną i tradycyjną. Ludową i rockową. Religijną i świecką. Wiele jest tu również miejsca na jazz. Niemniej ogół czerpie inspirację ze wspaniałej tradycji muzyki kontynentu afrykańskiego. Występują muzycy z Zanzibaru ale i Tanzanii czy państw ościennych. Przyjeżdżają ze wszystkich miejsc, gdzie rozbrzmiewa język Suahili. Wiele koncertów to pogranicze muzyki, teatru i barwnego show. Różnorodność typów ludzkich i kulturowych, ich zachowań, sposobu przekazywania muzyki a i strojów jest niezwykła. Sauti za Busara jest nadzwyczajnym wydarzeniem muzycznym i wizualnym, ściągającym do miasta i Starego Fortu wiernych fanów z całego świata.

IMG_0770

171010-15 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za Busara

Otwiera go niezwykły happening. Karnawałowy przemarsz kolorowego, roześmianego, brzmiącego afrykańską muzyką korowodu. Uliczkami orientalnego Kamiennego Miasta przemykają półnadzy muzykanci których głowy zdobią korony z piór. W rytmie muzyki wydobywanej z bębnów, trąb i trąbek krążą Murzyni wymalowani czarną pastą czy farbą dzierżący w swoich rękach czarne dzidy i wykonujący groźnie wyglądające rytualne tance. Zaraz za nimi raźnie maszerują tańcząc pod trzymanymi w ręku barwnymi parasolkami rozśpiewane czarne dziewczyny ubrane w bajecznie kolorowe, błyszczące w słońcu sukienki. Dalej ciągną kuglarze i magicy. Akrobaci ustawiają wielkie ludzkie piramidy czy fruwają w powietrzu wyrzucani silnymi ramionami swoich partnerów. W to wszystko wmieszani krążą różnej maści przebierańcy grający swoją muzykę, sprzedawcy okularów, słodyczy czy owoców. I mieszkańcy Zanzibaru czynnie uczestniczący w zabawie. Tłum podąża a czasem biegnie za pochodem tańcząc, śmiejąc się i zaczepiając frywolnie stojących wzdłuż trasy turystów czy pozostałych mieszkańców Kamiennego Miasta. Ludzie wylegają ze swoich domów, sklepików czy kafejek. Wszystkich ogarnie karnawałowe szaleństwo, którego finał zaplanowany jest w potężnych murach fortu.

171010-12 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za Busara171010-14 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za Busara171010-06 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za Busara 171010-05 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za Busara

8.Zanzibar, Stone Town, Sauti za Busara, stary fort 1 09AC

Koniec przemarszu karnawałowego to początek festiwalu. Jedna muzyka przechodzi w drugą. Jeden taniec w następny. Zabawa nie ma końca. Cały tydzień. W dzień i w nocy. Do samego rana.

8.Zanzibar, Stone Town, Sauti za Busara 1 01AC

171010-09 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za Busara

171010-07 Afryka. Zanzibar, Stone Town. Sauti za BusaraIMG_0853_1

A wtedy na uczestników festiwalu oczekują otwierające się uliczne kafejki przytulone do zakamarków Stone Town. I aromatyczna, stawiająca ponownie na nogi arabska kawa. Bo przecież życie trwa!

6.Zanzibar, Stone Town by night. IMG_9852

Zanzibar karibu! Witajcie na Zanzibarze!

Jerzy Pawleta

Zanzibar, Sauti za Busara.

12 – 15 Feb 2015 Stone Town Zanzibar - to termin najbliższego festiwalu. Więcej:


http://www.busaramusic.org/
– Festiwal Sauti za Busara

Suahili – należy do grupy języków bantu. Jest językiem urzędowym w Tanzanii (Zanzibar), Kenii i Ugandzie. W wielu krajach Afryki Wschodniej jest językiem kontaktowym. Zapisywany jest zarówno alfabetem łacińskim (obecnie) jak i arabskim (dawniej). Najczęściej używanym dialektem suahili (standard suahili) jest wywodzący się z Zanzibaru dialekt kiunguja. Języka suahili jako pierwszego używa 5 milionów ludzi. Ogółem suahili mówi około 50 milionów ludzi.

Suahili to jednocześnie starożytna cywilizacja powstała na wybrzeżu Afryki Wschodniej z bogatymi handlowymi miastami-państwami, jak np. Kilwa. Ich zmierzch nastąpił w XIX wieku.

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.