Zanzibar. Tatuaż w Pałacu Sułtana.

„Wracam pod miejsce, które przed niecodziennym spotkaniem chciałem zwiedzić. Czyli znów pod XIX-wieczny House of Wonders, pałac prawdziwych sułtanów, budynek w którym po raz pierwszy na wyspie zainstalowano elektryczność i windę elektryczną, nic więc dziwnego, że tubylcy nazwali go Beit el Ajaib, Dom Cudów. Skusił mnie niezwykły, pełen orientalnych dekoracji i ogromnych balkonów obiekt jak i informacja o wernisażu wystawy prezentującej malarskie wzornictwo dla tatuażu henną. Rzecz zupełnie niecodzienna i dla mnie absolutnie egzotyczna.”

161010-77 Afryka. Zanzibar, House of Wonder, Henna tatoo

Ale najpierw sforsować muszę ogromne drewniane bogato rzeźbione drzwi, ozdobione ostro wystającymi mosiężnymi elementami, które w Indiach, z których zostały sprowadzone, służą do ochrony przed kopnięciem słonia, który chciałby dostać się do wnętrza domostwa. Na Zanzibarze nie ma słoni, więc elementy te pełnią jedynie funkcję ozdobną. Wielkość i zdobnictwo drzwi świadczyły kiedyś o pozy­cji społecznej i wielkości majątku gospodarza. Zgodnie z miejscową tradycją, właśnie od drzwi zaczynano budowę nowego domu.

161010-62 Afryka. Zanzibar, Stone Town, drzwi

IMG_1070_1

Wrota pałacu otwiera mi ubrany na biało w tradycyjny zanzibarski, czyli islamski strój starszy mężczyzna o pogodnej twarzy. Z uśmiechem (i za darmo) pozuje do zdjęcia zapraszając do środka.

161010-79 Afryka. Zanzibar, pałac sułtański. Muzułmanin

Moim oczom ukazuje się nadzwyczaj obszerny, kilkukondygnacyjny orientalny hall, którego wewnętrzne balkony oplatające całe piętra podparte są niezliczoną ilością smukłych kolumn. Ogromne portale prowadzą do bocznych sal zamienionych obecnie w muzeum przedstawiające czasy panowania sułtanów. Wszystko jest tu monumentalne, pachnące dawnym, dziś już nieco zakurzonym przepychem. Na wprost mnie w górę wspinają się szerokie schody pokryte barwnym dywanem. Moje oczy biegną ich tropem wypatrując wystawy. Jest na pierwszym piętrze.

161010-80 Afryka. Zanzibar, pałac sułtański, balkon

IMG_1072_1

Swoje prace wystawia kilka artystek z Zanzibaru, w tym czarnoskóra Mwana. Ubrana w tradycyjny islamski strój kobieta o ogromnych ciemnych oczach spozierających spod czarnej chusty robi wrażenie nieprzystępnej, jak zresztą większość zakutanych w swoje stroje kobiet islamu. Kiedy ją zagaduję, okazuje się być bardzo otwartą i chętną do rozmowy osobą. Szeroko opowiada mi o swojej fascynacji malarstwem i o inspiracji, jaką jest dla niej tatuaż henną. Obrazy które prezentuje są tego doskonałym odzwierciedleniem. Są wielkimi, niemal dwumetrowej wysokości, kolorowymi, finezyjnymi wzorami tatuażu nie mającymi, wydawać się może, żadnych ograniczeń formalnych. A i odwrotnie, tatuaż henną jest inspiracją dla jej twórczości.

161010-76 Afryka. Zanzibar, House of Wonder, Henna tatoo161010-74 Afryka. Zanzibar, House of Wonder, Henna tatoo

161010-75 Afryka. Zanzibar, House of Wonder, Henna tatoo161010-73 Afryka. Zanzibar, House of Wonder, Henna tatoo

Tłumaczy mi, że historia wzornictwa tatuażu henną obejmuje wiele wieków i kultur. Że jako alternatywa dla klasycznego „stałego” tatuażu przeżywa obecnie swój światowy come back. Że od delikatnych róż na ramieniu po motywy ozdabiające całe ciało body painting wytycza swoje ścieżki w głównym nurcie sztuki jako rodzaj artystycznej ekspresji.

171010-02 Afryka. Zanzibar, Stone Town, Muzułmanka i drzwiIMG_1119_1

Opowiada, że jego zwolennicy, jak na przykład Madonna czy Demi More, doceniają ulotność dzieła, które znika z powierzchni naszego ciała w okresie do sześciu tygodni. Nie jesteśmy więc skazani na dożywotni akcent artystyczny na naszym ciele. Bo przecież i gusta i kierunki sztuki się zmieniają, a nasz tradycyjny makijaż pozostanie. Nawet jeśli będzie już passe.

O tym, że nie są to puste słowa świadczy fakt, że Mwana sama będąc miłośniczką tatuażu, udekorowane ma nim całe ciało. Dłonie, palce, ręce, stopy. Tyle ukazuje otulający ją strój.

IMG_1093_1

IMG_1120_1

171010-01 Afryka. Zanzibar, Stone Town, lew i drzwi

Jerzy Pawleta

Zanzibar, House of Wonders

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.