RPA. Arniston, czyli południowo-afrykańska turystyka.

Pakuję się. Jeszcze poranna wizyta w latarni morskiej (wstęp, łącznie z małym muzeum, 15 RSA) w której usadowiła się niewielka restauracja i kawiarnia w jednym (danie dnia 35 RSA), w pobliskiej galerii z tysiącami pamiątek z Cape Agulhas, gdzie można również wypić kawę i zjeść świeże ciacho (15 RSA) i u sąsiedniego malarza, który swoje marynistyczne dzieła wystawia przed czymś co jest skrzyżowaniem chaty z małym pawilonem i czas wyruszać do odległego o kilkadziesiąt kilometrów Arniston. Jest to wioska pełna białych, krytych (głównie) strzechą chat rybackich, którą w całości uznano za zabytek.

   Oprowadza mnie po osadzie i okolicy Jacoba, rejestrowany przewodnik, w której bed & breakfast „Die Opstal” (150 RSA za noc) zamieszkałem. Ale najpierw jedziemy aż za Bredasdorp, do jej rodzinnej farmy niemieckiej familii Human, jednego z pierwszych, założonego w 1750 roku, osadniczego gospodarstwa w tym rejonie. Całe tereny Overbergu wokół Bredasdorp to ciągnące się w nieskończoność pola uprawne czy hodowle bydła i owiec, w tym sławnych merinosów. Wracamy do miasta, gdzie Jacoba zostawia mnie w ulokowanym w dawnym kościele Shipwreck Museum (wstęp 10 RSA). Tu oprócz niezwykłych zbiorów powstałych ze skarbów wydobytych z licznych rozbitych o skały tutejszego wybrzeża statków zobaczyć można wnętrze domu z epoki kolonializmu czy ogród z potężnym fiskusem, którego część korzeni zwisa swobodnie  z gałęzi gęstymi splotami, by pobierać wodę z powietrza. Zawozi następnie do kilku miejsc w których produkuje się i sprzedaje fantastyczne afrykańskie wyroby, pięknie i niezwykle fantazyjnie malowaną ceramikę, niestety dosyć drogą, bo duży talerz na owoce to koszt rzędu 400 RSA, kubek do kawy czy herbaty 50 RSA. Zaletą tych miejsc jest również to, że tak jak w Intshiba Crafts, zatrudnia się tu bezrobotnych Afrykańczyków, którzy często sami tworzą nowe, niezwykłe wzory, często zaczerpnięte z głębokiej tradycji lub z trafnej obserwacji otaczającej ich współczesnej rzeczywistości. Artystyczną trasę kończymy w usytuowanej w pofabrycznej hali, wyjątkowej w swoim wystroju wnętrza wytwórni ręcznie zdobionych świec Kapula Candles. Spacer między dziesiątkami regałów i tysiącami wielobarwnych świec o niezwykłych kompozycjach do których kupić można również ceramikę o tym samym wzorze, to uczta dla oczu ale i nosa, bo zapachy roztaczane przez zapachowe świece to osobny rozdział. Z głośników sączy się afrykańska, taneczna muzyka a mały kolorowy barek zaprasza do wypicia (oczywiście bajecznie zdobionej) filiżanki kawy. Trudno się oprzeć. 7,50 RSA.

    Po zrobieniu zakupów w Bredasdorp (w Arniston jest tylko jeden krótko otwarty, za to drogi sklep) wracamy do wioski, gdzie Jacoba wprowadza mnie do kilku malowniczych, acz biednych chat rybaków, głównie przedstawicieli ludu Khoi Khoi. Pozwalają się fotografować, ale często za drobną opłatą (uznają tylko wypłatę w banknotach, drobne typu 5 RSA ich nie interesują).

   Główną atrakcją miejsca są nadbrzeżne groty, do których dostać można się tylko podczas odpływów. Jako, że takowy mamy następnego dnia około siódmej rano, umawiamy się na wczesną pobudkę. Wycieczka malowniczym klifowym wybrzeżem, pełnym urwisk, zatoczek, mniejszych grot i morskich skał, o które z hukiem rozbijają się oceaniczne fale kończymy w otwartej przez odpływ potężnej, dwukomorowej jaskini. Widok z wnętrza na ocean z jednego otworu a na wybrzeże z drugiego, poprzez fontanny rozbryzgujących się fal jest niezapomniany. Jacoba namawia mnie na mały trawers wzdłuż ścian klifu, nad zalewanymi wodą skałami, by zajrzeć do groty od strony otwartego oceanu. Jako, że nasza wycieczką na skutek nieustających opowieści Jacoby zafascynowanej tutejszym krajobrazem, żyjątkami i roślinnością przedłużyła się znacznie, nastający przypływ spowodował, że tą część trasy wykonaliśmy już z wodą w butach. Ale zdecydowanie warto było mimo oceanicznych fal wlewających się swoimi rozbryzgami już nawet za kołnierz!

Jerzy Pawleta

Arniston, RPA

  

Linki:

 www.deadduck.co.za/ads/opstal – b&b “Die Opstal” Jacoba Human, Arniston

www.kapulacandles.com – wytwórnia świec Kapula, Bredasdorp

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.